Przedstawiamy ostateczny program tegorocznego seminarium wraz z opisami prelekcji:
Piątek, 27 maja
17:00
Otwarcie seminarium
17:10–17:50
Katarzyna Rupiewicz
Gattaca – witajcie w społeczeństwie genetycznie modyfikowanym
„Nie ma genu odpowiedzialnego za ludzka duszę.” A za co są odpowiedzialne geny? Czy test genetyczny powie nam coś o drugiej osobie? Czy dzięki genetyce możemy stworzyć lepszego człowieka? Rozważania wokół filmu „Gattaca”, teraźniejszości i niedalekiej przyszłości.
18:00–18:50
Krystyna Chodorowska
Wszyscy jesteśmy Batmanami, czyli jak nauka dała nam supermoce
Kogo z nas nie kusiło, by w tajemnicy przed całym światem przywdziać maskę, specjalnie zaprojektowany strój i na własną rękę zaprowadzić sprawiedliwość w okolicy? Chcieliście być jak Jean Grey, Tony Stark czy może Wolverine? Być może nowemu pokoleniu już niedługo uda się zrealizować te marzenia. Coraz bardziej zanosi się na to, że już wkrótce, z drobną pomocą techniki, ludzie rzeczywiście będą w stanie znikać, czytać w myślach, władać telekinezą i żyć wiecznie.
19:00
Ognisko
Występy taneczne sekcji Lorien i RubiRin.
Po zachodzie słońca występ tancerzy ognia.
Sobota, 28 maja
10:00–10:50
Krzysztof Bortel
Ciała nieziemskie: ciało człowieka poza Ziemią
Jak zachowuje się ludzkie ciało, gdy znajdzie się w warunkach drastycznie innych niż te, do których jest przystosowane? Jak żyją ludzie poza Ziemią? Jak wpływa na nas mikrograwitacja, jakie ryzyko niosą ze sobą zwiększone dawki promieniowania i zmieniona mieszanka gazów do oddychania? Jak chronimy się przed negatywnymi skutkami i jak możemy się przystosować? Na podstawie historii, teraźniejszości oraz przewidywań nauki i fantastyki.
11:00–11:50
Ewa Pawelec
X–men, Y–women i inne mutacje
Mutanci, zwłaszcza popromienni, są bardzo powszechnym zjawiskiem w fantastyce. Dwugłowe potworki, rozciągliwe Elastyny, włochaci i niebiescy Bestie. A jak jest w rzeczywistości? Co to w końcu są te mutacje i jak wyglądają? I ilu mutantów mamy na sali?
12:00–12:50
Tadeusz A. Olszański
Kiedy byłem małym chłopcem, hej…
„Kiedy byłem, kiedy byłem małym chłopcem, hej…” No właśnie, kiedy byłem małym chłopcem, tej piosenki jeszcze nie było. Śpiewało się wówczas np. podwójnie dziś niepoprawne politycznie „kaczuszko, wiesz, maki są tak duże duże duże, a ty masz krótkie nóżki, jak zwykle u kaczuszki…”. I nie chodziło o „wieśmaki”, jak niedawno przeczytałem w jakimś „biesiadnym” śpiewniku; ich też wówczas jeszcze nie było. To tak na rozgrzewkę. Dalej będzie o tym, jak zmienia świat stale rosnące tempo zmian, sprawiające między innymi, że coraz trudniej fantazjować na temat nauki i społeczeństwa. Czego spodziewano się, a czego nie czterdzieści i nieco mniej lat temu (np. że nikt się nie spodziewał łódzkiego pogotowia…). O sztucznej (? – no właśnie) inteligencji też pewnie coś będzie.
13:00–13:50
Szymon Brandys
Ewolucja żywiołów w świecie Avatara
Woda, ziemia, ogień i wiatr. Te cztery żywioły stanowią podstawę świata, w którym ludzkość podzielona jest na cztery narody, a każdy z nich włada danym żywiołem – Plemiona Wody, Królestwo Ziemi, Naród Ognia i Nomadowie Powietrza. W oparciu o seriale: „Avatar: Legenda Aanga” oraz „Legenda Korry” poznamy historię tego świata oraz podstawy i ewolucje każdego żywiołu z osobna. Bo wbrew pozorom każdy żywioł ma w sobie ukryte możliwości.
13:50–15:30
Przerwa obiadowa
15:30–16:50
Marta Markowska, Michał Cholewa
Wieczne życie – przetarg otwarty
„Poszukujemy opcji wiecznego życia. Sposób obojętny. Tylko poważne oferty.”
Podejmując wyzwanie, reprezentanci skrajnych frakcji przygotowują poważne zapytania ofertowe. Poważne. No, może nie do końca poważne. Niemniej, przeanalizują możliwości, jakie dają współczesna medycyna oraz technologia na przedłużenie życia ludzkiego.”
17:00–17:50
Magdalena Szczepocka
Zcyborgizowani postludzie, atawistyczne wampiry, zmilitaryzowane zombie i ponadlogiczna świadomość zbiorowa, czyli Petera Wattsa wizja ewolucji człowieka
W swojej dylogii „Ślepowidzenie” i „Echopraksja” Peter Watts roztoczył odważną i bezkompromisową wizję dalszej ewolucji naszego gatunku w najlepszym duchu hard science fiction, opierając się na kontrowersyjnych nieraz teoriach naukowych i ekstrapolując współczesne badania. Pozwólcie zatem, że przedstawię ten imponująco zróżnicowany wachlarz możliwości, jakie przyszłość oferuje człowiekowi plus. Zcyborgizowani naukowcy, sprzężeni ze swoim sprzętem badawczym, mówiący językiem tak wyspecjalizowanym, że potrzebują tłumaczy. Wskrzeszone dzięki paleoantropologii i genetyce drapieżne i błyskotliwie inteligentne wampiry. Czasowo pozbawiani świadomości najemnicy. Porzucający cielesność na rzecz nieograniczonej swobody wirtualnej egzystencji Wniebowstąpieni. Dzięki ingerencjom farmakologicznym i chirurgicznym umożliwiona zbiorowa świadomość, oparta na intuicji i instynktownej zdolności dostrzegania wzorców zamiast logiki.
18:00–18:50
Marcin Pawełczyk
Kto jest człowiekiem PLUS w Fantasy
Słów kilka na temat: czy fantasy ma swoich nadludzi i jeśli są, to kogo można by zaliczyć do tej grupy? Czy władanie magią lub jakiegokolwiek typu mocą samo z siebie czyni z postaci nadczłowieka? A może inne atrybuty? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć na prelekcji.
20:00
Bankiet
Wręczenie nagród Śląkfa za rok 2015
Niedziela, 29 maja
10:00–10:50
Marta Markowska
Steam pack – medycyna regeneracyjna w pigułce
A gdyby tak dało się – jak w grach komputerowych – wypić napój, wstrzyknąć ampułkę i rany natychmiast się zasklepiają?
Regeneracja atakuje nas na każdym kroku. Firmy proponują zamrożenie krwi pępowinowej, inne odzyskanie komórek macierzystych z tłuszczu. Od wypełniania zmarszczek do przywracania sprawności po kontuzjach – jak to działa? Czy to lek na wszelkie problemy?
Z lekarskiego (acz medycznie nie zawsze ludzkiego) punktu widzenia.
11:00–11:50
Małgorzata Pudlik
Obraz człowieka doskonałego na przestrzeni wieków
Ilustracje różnorakich udoskonaleń, prób i błędów w malarstwie, grafice i rzeźbie.
12:00–12:50
Michał Romaszewski
Immunologia informacyjna
Tematem wystąpienia jest rozwój systemów teleinformatycznych oraz jego wpływ na naszą percepcję prywatności i poczucia bezpieczeństwa. W czasie prezentacji przedstawione zostaną przykładowe incydenty, zagrożenia i mechanizmy ochrony powstałe w ostatnich latach. Pokazane zostanie, że ta ewolucja przypomina działanie układu odpornościowego, którego to działania często nie jesteśmy świadomi.
13:00–13:50
Joanna Kotarska
Drugi turbodopalacz ludzkości: sól
– Dlaczego turbodopalacz i dlaczego nie pierwszy?
– Ewolucja człowieka wspomagana solą i rewolucje, nie tylko kulinarne
– Odkrycie, zastosowanie, produkcja i rola soli
– Sprint od prehistorii po czasy współczesne
– Handel, podróże, nauka, sztuka, rozwój osad i miast, przemysł, doskonalenie technik, wymiana handlowo–kulturowa.
Plus mikroekspozycja różnych rodzajów i form krystalizacji soli (zwłaszcza wielickiej) oraz skał towarzyszących. Soli do woli, frytki we własnym zakresie 😉